Przedszkole 20 w Chorzowie


Słoneczka

Email


alt alt
SŁONECZKA

Rok szkolny 2017/2018


Tydzień 29.I-2.IIW minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat sportów zimowych i bezpiecznych zabaw na śniegu.

 • zastanawialiśmy się, dlaczego w zimie trzeba zakładać ciepłe ubrania i co to znaczy hartować organizm

 • wspólnie stworzyliśmy kodeks bezpiecznej zabawy

 • poznaliśmy różne dyscypliny sportów zimowych

 • stworzyliśmy grę o sportach zimowych

 • poznaliśmy cyfrę „5”

 • uczyliśmy się pisać cyfrę „5”

 • w zabawach dydaktycznych rozwijaliśmy umiejętności klasyfikowania według dwóch i trzech cech

 • próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B

 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • wspólne zabawy na śniegu

 • zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry „5”

 • zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek

 • zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter

 • czytanie książek

altTydzień 22-26.I 
 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy nt. starszych ludzi, zastanawialiśmy się dlaczego i jak powinniśmy im pomagać.
- rozmawialiśmy nt. roli jaką odgrywają w życiu rodziny dziadkowie i babcie
- rozmawialiśmy o ich zabawach z dzieciństwa
- rysowaliśmy portret babci i dziadka
- uczyliśmy się wierszy i piosenek z okazji Dnia Babci i Dziadka
- przygotowaliśmy na tę okoliczność upominki i przedstawienie
- doskonaliliśmy umiejętność przeliczania w zakresie "4"
- podczas zabaw matematycznych dokładaliśmy, odkładaliśmy, klasyfikowaliśmy, przeliczaliśmy i stopniowaliśmy wielkość w zakresie "4"
- poznaliśmy literę "B", małą i dużą, występujące w wyrazach: balon, Beata
- uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę "b" na początku, w środku i na końcu poznanych wyrazów
- próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B.
 
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem
- wspólne zabawy na śniegu
- zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry "4", pisanie cyfry "4"
- zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery "B" i "b"
- czytanie książek, opowiadań, wierszy, wspólne śpiewanie piosenek

zdjęcia z Dnia Babci w zakładce "Galeria" 
alt

 
15-19.I 
 
W minionym tygodniu w grupie "Słoneczka"
- rozmawialiśmy nt. życia w okolicach okołobiegunowych
- poznaliśmy wygląd i cechy charakterystycznych zwierząt zamieszkujących krainę wiecznej zimy

 
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzić czas z dzieckiem.
- wycieczka do ZOO - obserwacje zwierząt
- wspólne zabawy na śniegu
- czytanie książek, opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek
- eksperymenty z wodą, obserwowanie jak woda zamarza, paruje, topnieje
- zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 4, pisanie cyfry 4  alt

Tydzień 4-8.XII alt   alt

  alt    alt altTydzień 20-24.XI
 

W tym tygodniu "Słoneczka" obchodziły "Święto pluszowego misia". Dzieci poznały hisorię powstania pluszowego misia. Zapoznały się także z życiem niedźwiedzia polarnego i brunatnego. 

alt


Tydzień 13-17.XI 

 

   alt    alt alt

 

Tydzień 6-10.XI alt alt
  alt

 

Tydzień 31.X.- 3.XI.


 
alt
   alt

Tydzień 23-27.X.

 
alt
 

Tydzień 16-20.X.


W tym tygodniu część grupy wzięła udział w Konkursie Piosenki Angielskiej w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci wykonały piosenkę pt.:"We are happy in the sea" i swoim wykonaniem zajęły I miejsce. Zdjęcia z konkursu są zamieszczone w zakładce "Galeria".  alt altTydzień 9-13.X.


Słoneczka jako jedna z najstarszych grup w Przedszkolu była odpowiedzialna za przygotowanie Dnia Nauczyciela. Panie nauczycielki były bardzo mile zaskoczone paczuszkami jakie otrzymały od dzieci i pięką piosenką w akompaniamencie w wykonaniuPani Gabrysi.


 
alt

Tydzień 2-6.X.


  alt alt


 

 
************************************************
Rok szkolny 2016/17


Co się u nas wydarzyło a, co nas czeka...


 

KOCHANI RODZICE ORAZ OPIEKUNOWIE DZIECI
Rok szkolny 2016/2017 dobiega końca. To niby tylko jeden rok, a jednak jak wiele w ciągu niego spotkało nas przygód, zadań, wzruszeń, chwil radości i sukcesów. Nasze dzieci poczyniły ogromne postępy, poznały wiele nowych rzeczy, przyswoiły mnóstwo informacji o otaczająym je świecie. Niech przyszły rok szkolny będzie równie owocny!
Udanych oraz bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu 2017!

 

 


                                              29.05.-02.06.2017r.
alt W minionym tygodniu przedszkolaki opowiadały o swoich marzeniach, o tym co lubią jeść, w co się bawić oraz jaka jest ich ulubiona zabawka. W czartek w wielkim stylu  świętowaliśmy Dzień Dziecka. W przedszkolnym ogrodzie odbyły sie różnorodne zabawy, takie jak tor przeszkód, czytanie bajek na kocach czy jedzenie kolorowej galaretki nba świeżym powietrzu. W tle było słychać najlepsze dziecięce hity, a wokół latały bańki z kolorowymi brzuszkami.

22.05.-26.05.2017r.
Słoneczka podczas tego tygodnia poświeciły czas na rozmowę o więziach rodzinnych. Opowiadały o zawodach wykonywanych przez swoich najbliższych, o tym jakie mamy i tatusiowie mają obowiązki i jak dzieci mogą im w nich pomagać. Słoneczka z okazji święta swoich rodziców wykonały dla nich wspaniałe prezenty.
08.05.-12.05.2017r.
W naszym przedszkolu odbył się TYDZIEŃ ŚWIATOWY. Dzieci miały doskonałą okazję by poznać jak alt wyglądają kontynenty, co to są kontynenty i czym się od siebie różnią? Przygodę rozpoczęliśmy od "podróży" do Australii by poznać zwierzęta tam mieszkające oraz jak wygąda zabawa bumerangiem,  nawet spróbowaliśmy strusie jajo. We wtorek poznaliśmy Amerykę Północną i Amerykę Południową. W związku z tym na obiad dzieci samodzielnie wykonywały hamburgera i starały się posługiwać angielskimi słowami. Środa była okazją do zapoznania się z Azją. Teraz już każdy przedszkolak wie, skąd wzięły się takie przyprawy jak curry czy aromatyczna herbata, jak wyglądają wodorosty do robienia sushi. Tańczyliśmy taniec w stylu Boolywood i uczyliśmy się posługiwać pałeczkami. W czwartek dzieci utrwalały znane już im wiadomości o Europie. W piątek wybraliśmy się w gorące rejony Afryki by poznać mieszkającą tam ludność, poznać tamtejsze zwierzęta i zasmakować w owocach znajdujących się w sałatce egzotycznej.
02.05-12.05.2017r.
Jestem Polakiem i Europejczykiem.
W bieżącym i następnym tygodniu dzieci zostaną zapoznane z nazwami domów: blok, wieżowiec, domy szeregowe, bliźniak, dom rodzinny jako miejsce gdzie, można miło spędzić czas w gronie rodziny. Poznamy Warszawę - naszą stolicę oraz wysłuchamy legendy o "Warszawskiej Syrence". Poznamy zabytki Warszawy oraz historię stolicy. Poznamy również piękno polskiej ziemi na podstawie wiersza "Jestem Polakiem" M. Mojsaka. Poznamy symbole narodowe na podstawie legendy Cz. Janczarskiego "O Lechu, Czechu i Rusie", hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego", hymn Unii Europejskiej "Oda do Radości". Dzieci zostaną zapoznane zarówno z mapą Polski, jak również Europy. Poznają wygląd flagi Unii Europejskiej.
24.04-28.04.2017r.

Dzieci rozpoczęły tydzień wycieczką do Wilczej, gdzie zaznajomiły się z wiejskim życiem. Była również możliwość wydojenia krowy, co okazało się niezwykłą atrakcją. W kolejnych dniach tygodnia Słoneczka poświęciły czas na zajęciach by nauczyć się jak dbać o swoje najbliższe otoczenie. Nabywały umiejętności segregacji śmieci do odpowiednich pojemników. Dowiedziały się, jakimi sposobami mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Czasami nawet dorośli mogą nauczyć się wiele od dzieci, które poznając nowe rzeczy i zasady, stosują się do nich i często to rodzicom komunikują. Dobrym sposobem na zadbanie o nasze środowisko jest wskazanie odpowiednich postaw naszym dzieciom i bezwzględne stosowanie się do nich.


10.04-14.04.2017r.
Okres przedświąteczny spędzamy na przygotowaniach do świąt. W tym tygodniu Słoneczka angażowąły się realizaując w grupie temat "Wielkanoc". Podczas zajęć dzieci zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami Świątecznymi oraz miały okazję przygotować koszyczek wielkanocny. Ten wiosenny czas przed Świętem Wielkiej Nocy jest doskonałą okazją do rozwijania u dziecka kreatywności oraz sprawności manualnej podczas ozdabiania jajek, tych prawdziwych jak zarówno papierowych, plastikowych, etc. Jest to rownież doskonała okazja do stworzenia pięknych wspomnień z czasu spędzonego z rodziną.

03.04-07.04.2017r.

W tym tygodniu poznawaliśmy różne domy i domki, w których mieszkają ludzie i zwierzęta. Słoneczka rozmawiały o domach swoich marzeń. Poznały budynki: dom jednorodzinny, blok, kamienica oraz określały ich różnice i podobieństwa. Warto z dzieckiem rozmawiać o domu jako miejscu bezpiecznym, do którego zawsze się wraca i gdzie znajduje się najbliższa rodzina, zabawki oraz przedmioty.
23.03-31.03.2017r.
Tematem tygodnia był "W gospodarstwie". Słoneczka miały możliwość rozmawiać o wsi, o tym jak życie tam różni się od tego miejskiego. Poznały liczne zwierzęta w gospodarstwie i ich potomstwo, dźwięki wydawanych przez nie odgłosów oraz upodobania żywieniowe. Dzieci bardzo lubią kontakt ze zwierzętami, dlatego przedszkolaki wykonały wspaniałą makietę wiejskiego podwórka.

alt 20.03-24.03.2017r.
W minionym tygodniu Słoneczka poznały pierwsze wiosenne kwiaty - krokusy, przebisniegi, pierwiosnki. Kwiaty te zaczynają się pojawiać w ogródkach. Przedszkolaki zapoznay się z budową kwiata, a nawet samodzielnie założyły zielony ogódek w swojej sali. Dzieci powitały wiosnę podczas KOROWODU WIOSENNEGO. Odgoniły kolorowymi kwiatami Marzannę - zimową pannę.

13.03-17.03.2017r. alt
Przyroda budzi się do życia, choć pogoda bywa jeszcze kapryśna. Dobrze jest zatem porozmawiać o tym jak "Dbamy o zdrowie na przedwiośniu". Słoneczka utrwaliły sobie wiaomości na temat zdrowego odżywiania, dbania o higienę a przede wszystim o tym jak należy ubierać się podczas pierwszych dni wiosny. Dzieci wiedzą co zrobić wraz z rodzicami gdy zdarzy im się zachorować. Temat tygodnia dał im możliwość porozmawiania o bardzo ważnym zawodzie jakim jest lekarz.06.03-10.03.2017r.
Słoneczka podczas realizacji tematu "W marcu jak w garncu" miały możliwość założenia kalendarza pogody, na kórym zaznaczały jak zmienia się ona kilka razy w ciągu dnia. Dzieci uczyły się również nazw miesięcy. Poznały podstawowy krok do tańca "Krakowiak" oraz dowiedziały się jaką rolę wiatr odgrywa w środowisku przyrodniczym i gospodarczym człowieka.


27.02-03.03.2017r.
W tym tygodniu Słoneczka zaznajamiały się z tematem "Dbamy o Ziemię". Podczas jego realizacji segregowały odpady kształtując odpowiednie nawyki. Dzieci dowiedziały się również jak bardzo ważne jest oszczędzanie słodkiej wody i jakie może spowodować skutki jej brak na naszej planecie. Zdobyły odznakę Małego Ekologa i wykonywały wspaniała pracę plastyczną - pojemnik na śmieci.

20.02-24.02.2017r.
Miniony tydzień był dla Słoneczek okazją do przypomnienia sobie o znanych bajkach i baśniach. Dzieci utrwaliły fabułę bajek "Czerwony Kapturek", "Kólewna Śnieżka" oraz "Kopciuszek". Dowiedziały się również czym różni bajka od baśni, czego uczy nas morał historii. Ważne jest, że należy szanować książki ponieważ są one cennym źródłem wiedzy i przybliżają nam informację o różnorodnych rzeczach.

13.02-17.02.2017r.
Słoneczka w tym tygodniu zaznajamiały się z tematem "Pojazdy lądowe, wodne, powietrzne". Dzieci uczyły się rozpoznawać różnego rodzaju pojazdy oraz wydawane przez nie odgłosy, w jaki sposób się poruszają i gdzie należy się udać w celu podróżowania pociągiem.
Na umiejetność klasyfikowania opiera się wiele pojęć. Warto udoskonalać tą umiejetność, a temat pojazdów świetnie się do tego celu nadaje. Można wybrać z zabawek różne pojazdy lądowe, wodne i powietrzne (jesli dziecko takich nie ma), można również narysować, wyciąć i zacząć zabawę w dzielenie ich na grupy według określonych cech.

alt 03.02-10.02.2017r.
W tym tygodniu Słoneczka utrwalały temat sposobu ubierania się odpowiednio do pogody. Zrozumiały dlaczego jest to ważne dla naszego zdrowia. Zapoznały się z róznymi rodzajami termometrów, sposobem ich działania i odczywtywania tego, co wskazuje termometr za oknem.


 

30.01-03.02.2017r.
Jest zima, ubieramy się ciepło - wiemy jakie ubrania wybrać na zimowy spacer. Będzie

alt też dzień pingwina dnia 8 lutego. Dzieci poznają wygląd pingwina, jego warunki życie, sposób odżywiania. Odwiedziły nas również nasze Kochane Babcie i Kochani Dziadkowie - przygotowaliśmy dla nich piękne występy i "porwaliśmy" do wspólnej zabwy.

alt 09.01-13.01.2017r.
Słoneczka w tym tygodniu zaznajomiły się z tematem o mieszkańcach Grenlandii. Wiedzą, że w tamtym rejonie mieszkają Eskimosi oraz zwierzęta, które czują się dobrze w zimnym. Największą atrakcją tygodnia był jednak Bal Przebierańców, na którym bylo mnóstwo skocznej muzyki oraz odbywały się różnorodne zabawy karnawałowe.
alt
02.01-05.01.2017r.
Zbliża się Święto wszystkich Babć i Dziadków. Była to dobra okazja, by w przedszkolu porozmawiać ze Słoneczkami na temat pokrewieństwa. Oglądaliśmy ilustrację o rodzinie i prowadziliśmy rozmowy: o dziadkach, babciach, wujkach, ciociach, kim są dla dzieci, a jaki jest stopień pokrewieństwa między nimi. Był to również dobry wstęp do rozmowie z dziećmi o przemijającym czasie - w końcu rozpoczął się Nowy Rok 2017!


Gwiazdki najjaśniejszej, choinki najpiękniejszej,
prezentów wymarzonych, świąt mile spędzonych.
Karnawału szalonego, Nowego Roku bardzo udanego!
alt
Kochanym Rodzinom naszych dzieci życzy
 Personel Przedszkola Nr 20


alt 19.12-30.12.2016r. 
Zimą jedne zwierzęta śpią, inne dzięki zgromadzonym zapasom mogą przetrwać tę porę roku. Część ptaków odleciała do ciepłych krajów, ale niektóre zostały z nami. W związku z tym, że zimą śnieg przykrywa wszystko, ptakom trudno jest znaleźć pożywienie, dlatego w minionym tygodniu przedszkolaki zapoznały się z tematem ich dokarmiania. Słoneczka wystąpiły również podczas pięknego spektaklu jasełkowego dla swoich Rodziców. Dzieciątko przyniosło prezenty pod choinkę dla wszystkich grzecznych dzieci. W tygodniu poprzedzającym Noc Sylwestrową dzieci będą rozmawiać o zwyczajach związaych z powitaniem Nowego Roku 2017.

05.12.-09.12.2016r. alt

Dbamy o zdrowie
Grupa "Słoneczka" podczas zajęć poznawała zdrowe nawyki odżywiania. Dzieci układały piramidę zdrowego żywienia i projektowały kartoniki soków owocowych.
Szwedzki stół
Samodzielnie przygotowaliśmy sobie kanapki (nie było łatwo). Teraz wiemy, ile pracy wkładają nasze kucharki. Smakowało - na zdrowie.
Wycieczka na wystawę klocków Lego
Było wspaniale - zobaczyliśmy m.in. samolot wykonany z miliona klocków, największego człowieka na świecie (również z klocków). Potem była zabawa, wszystkim "Słoneczkom" śmiały się buzie na widok takiej ilości klocków.
Zajęcie otwarte - inscenizacja utworu  "Kłopoty Burka z podwórka". Na jej podstawie wiemy, że  należy dbać o zwierzęta, nie tylko zimą. 
Wizyta w schronisku dla bezpańskich zwierząt.Od lat zarówno dzieci jak i rodzice aktywnie uczestniczą w zbiórce karmy dla psów i kotów.Zwierzaki dziękują prosząc o więcej.    
 
alt       

14.11-18.11.2016r.
"Dbamy o zdrowie" - to temat przewodni tego tygodnia. Każda rzecz, której dotykamy w ciagu dnia, pokryta jest bakteriami.Na jednych przedmiotach jest trochę mniej, na innych więcej. Myjąc ręce, dbamy o swoje zdrowie. Dzieci nie mają takiej świadomości jak osoby dorosłe, w związku z tym kwestia edukacji w tej dziedzinie jest niezmiernie istotna. Dbałość o higienę osobistą  był poświęcony mijający tydzień. Przedszkolaki uczyły się, jak dobrze myś ręce, dowiedziały się także , dlaczego tak istotną kwestią jest to, aby każdy korzystał wyłącznie ze swoich przyborów toaletowych. 

07.11-10.11.2016r. alt
Tematem tygodnia było "Woda to życie" - dzieci zapoznały się ze stanem skupienia wody, utrwalały zasady picia wody wyłącznie przegotowanej, następnie prowadziliśmy zabawy badawcze analizując właściwości wody alt31.10-04.11.2016r.
SŁONECZKA dowiedziały się w tym tygodniu "Jak przekazujemy informacje?" Dzięki tematowi zaznajomiły sie z pracą listonosza,
alt  wykonały koperty, zaprojektowały znaczki, pocztówki. Nauczyły się również piosenki pt. "Listonosz".
alt 24-28.10.2016r.
Tematem tygodnia w grupie SŁONECZEK był: "Wiem co jem i dlaczego jestem zdrowy - od ziareznka do bochenka". Dzieci poznały etapy powstawania chleba, poznały również różne rodzaje pieczywa. Wykonały masę solną, z której lepiły pieczywo, a następnie malowały farbami, gotowe prace dzieci zaniosły do domu. W piątek dzieci zapoznały się z wyglądem dyni, wykonały pracę według wzoru używając marszczonej bibuły. alt


17-21.10.2016r. alt
W tym tygodniu Słoneczka realizując tematykę "Co ptaki robią jesienią?"  dowiedziały się jakie są ulubione przysmaki ptaków, czym się charakteryzują z wyglądu i oczywiście które z nich odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają z nami na zimę. Dzieci wzięły również udział w warsztatach mydlarskich - każde z nich własnoręcznie wykonało mydełko wybierając zapach, kolor oraz kształt. 

alt
10-14.10.2016r.
Miniony tydzień przybliżył Słoneczkom świat przyrody i uwrażliwił je na niego, ponieważ zapoznał dzieci ze sposobem przygotowania się do zimy niektórych zwiarząt. Przedszkolaki zaznajomiły się z ich wyglądem, nazwami mieszkań, w których zwierzęta przesypiają zimę. Dzieci dowiedziały się także, że niektóre ptaki, np. bociany, zupełnie inaczej przygotowują się do zimy - odlatują jesienią do ciepłych krajów.  alt03 - 07.10.2016r. alt
Na początku tygodnia z całą grupą ozdobiliśmy suknię Pani Jesieni kasztanami, liśćmi oraz żołędziami. W sali powstał kącik jesienny, a to wszystko za sprawą dzieci, które przyniosły do przedszkola skarby jesieni. W tym tygodni utrwaliliśmy również wiadomości dotyczące jakie owoce rosną w polskich sadach oraz jakie warzywa znajdziemy jesienią w ogrodzie. Na zakończenie tygodnia Słoneczka zrobiły pyszną i zdrową sałatkę owocową.